Přeskočit na obsah

Jóga je spojení

Pixmac000057616513

Jóga je spojení – spojení našeho těla a naší mysli.

Tato informace zcela změnila můj přístup ke cvičení ásan. Z gymnastiky se pro mne praktikování jógy stává vědomým cvičením, při kterém si snažím uvědomit nejen každý sval v mém těle, ale snažím se vnímat i své pocity a emoce, které tak nějak samy vyplouvají na povrch. Nepracuji tedy s tělem pouze na té fyzické úrovni, ale i na psychické.

Je to úplně jiný prožitek.

Není to jednoduché a z počátku se to zdá i nemožné, pokud ale přistoupíte k cvičení jógy tímto způsobem, začnete v samotné praxi potkávat tyto okamžiky.
U mě to byly zpočátku pouze pikosekundy, maličké okamžiky, které se ale častějším praktikováním samy prodlužují.

První motivací proč většina z nás začne cvičit jógu je mít krásné zdravé tělo – chceme například zhubnout nebo srovnat záda. To je v pořádku. Přistoupíme-li ale k praktikování jógy vědomě, dostaneme k tomu mnoho dalších benefitů: uvolnění, uklidnění, relaxaci, pružnost, poznání sebe sama …

Pokud se začnete o jógu zajímat hlouběji, jako první většinou narazíte na Patandžaliho 8 stupňů jógy. Jsou to vlastně jakési mety, kterých můžete dosáhnout, budete-li praktikovat jógu se vším co k tomu patří. Zdánlivě mi to připomíná sbírání bodů nebo plnění úkolů, při hraní počítačové hry. Pokud nedosáhnete určitého počtu bodů, nepustí Vás do dalšího levlu. Procházíte-li ale jednotlivými stupni, záhy zjistíte, že ve skutečnosti se těchto 8 stupňů (někdy také nazýváno 8 údů) prolíná a jsou spolu úzce spojeny.

První dva stupně tvoří jakási pravidla chování. Něco jako křesťanské desatero. Ta by měla být pro každého jogína úplným základem.

A já bych se postupně chtěla právě na tato pravidla podívat trochu podrobněji a pro lepší vysvětlení uvést i nějaké konkrétní příklady, jak je uplatnit i v našem běžném životě.

Pokud se totiž rozhodnete začít brát a praktikovat jógu vážně, nebudete omezeni pouze tělocvičnou nebo jógovým studiem.

Proč?

Protože smyslem filozofie jógy je žít podle těchto pravidel a přijmout jógu jako součást našeho každodenního bytí.

Namasté.

Iveta

 

 

Obrázek: http://www.pixmac.cz/fotka/lotosov%C3%A9ho+kv%C4%9Btu/000057616513