Přeskočit na obsah

7 důvodů pro ranní cvičení jógy

Často mi lidé říkají, že nemají na jógu (potažmo cvičení) čas. Přijdou odpoledne nebo večer z práce domů, věnují se rodině a domácnosti a pak už jim nezbývají čas ani síla.

Vím, o čem mluví a rozumím jim. Cítila jsem to stejně. Dokud jsem si cvičení odkládala až na večer, zřídka kdy jsem se k němu dostala. Většinou mne převálcovala lenost a s pozdní hodinou vyprchalo i ranní odhodlání. No a nedostatek času je pak přeci dobrá výmluva.

Rozhodla jsem se jít na to jinak a začala jsem cvičit ráno. Ze začátku to vůbec nebylo lehké a musela jsem vynaložit hodně sil, abych tento nový návyk udržela aktivní. Nicméně úspěšnost byla větší než u večerního cvičení. A tak jsem velmi záhy objevila přednosti ranní jógy.

Jediné co člověk musí obětovat, je několik minut spánku. Optimální je vstát o hodinu dříve, než vstáváte normálně, ale myslím, že i půlhodinka bude fajn. Možná se to bude zdát drsné a ze začátku náročné, ale pokud si zvyknete na tento nový návyk, touto hodinkou navíc jen získáte.

Pokud se Vám zdá nereálné, vstát hned o hodinu dříve, začněte po 15-ti minutách.                   

První týden si posuňte budík o 15  minut dříve, než jak nyní vstáváte. Takto vstávejte týden a věnujte tedy praktikování 15 minut. Každý další týden pak přidávejte 5 minut, až se dostanete na pro vás optimální délku. Já doporučuji 30-60 minut.

Co získáte, budete-li cvičit jógu ráno?

  1. Nemůžete se vymlouvat, že vám nezbývá na cvičení čas.

Naopak, přivstanete-li si, zacvičíte si a ze své obvyklé aktivní délky dne neztratíte ani minutu.

  1. Cvičíte na lačno

Což je jeden ze základních předpokladů zdravého cvičení, který často při odpoledním nebo večerním cvičení nedokážeme uhlídat.

  1. Rozhýbete celé tělo

Při ranním cvičení je fajn zaměřit se hlavně na rozhýbání kloubů, protažení páteře a procvičení nebo posílení problémových částí těla. To může být dost individuální. Věřšinou to bývá  protažení šíje a trapézů, posílení mezilopatkových svalů a bederní páteře. To bývají slabá místa a zaměřením na ně eliminujete bolest během dne.

  1. Nastartujete metabolismus

Nejenom, že si protáhnete svaly, ale zaktivujete i vnitřní orgány. Jógové ásany jsou v tomto ohledu opravdu úžasné. Stlačováním působí na orgány, masírují je a stimulují ke správné činnosti.

  1. Rozdýcháte se

Tím, že se zaměříte na dýchání dopravíte kyslík opravdu ke každé buňce v těle. Zároveň s dechem přijímáte životní energii pránu, která je důležitá pro naše každodenní fungování.

  1. Oskenujete si tělo

Ranní praxe je skvělá příležitost pro „oskenování“ těla. Co zjišťujete? – kde vás to bolí, tlačí, brní, táhne. Často vás tělo takto upozorní na problém, který byste možná v běžném shonu všedního dne přehlédli. Zachytíte-li problém včas, můžete jej i včas řešit.

  1. Nastartujete pozitivně svůj den

Svou roli zde určitě hrají endorfiny (hormony štěstí), které se, jak je známo, uvolňují při svalové zátěži. Je to opravdu perfektní pocit. Svůj den startujete s dobrou náladou, a pokud se vám postaví během dne do cesty nějaké překážky, určitě je pak lépe zvládnete.

Pokud jsem Vás přesvědčila a chcete ranní cvičení jógy vyzkoušet, můžete použít můj minitahák pro krátké ranní jógové prožaní.

Namasté.