Přeskočit na obsah

Dech je můj rádce

Mnoho začátečníků, ale i pokročilých jogínů  řeší ve své praxi jógy dech. Přitom je to tak jednoduché. Dýchejte tak, abyste dýchali plynule a cítili jste se dobře. Nechte dech volně plynout, nijak ho neovlivňujte, pouze ho pozorujte.

Pak se pro vás může stát velmi užitečným rádcem.

Ásana je definována jako stabilní a pohodlná pozice. Měli bychom do ní vcházet a i v ní setrvávat bez úsilí. Pokud se budeme držet tohoto doporučení, bude i náš desch volně, bez úsilí plynout. Pokud vkládáme do naší fyzické praxe úsilí a snažíme se do nějaké konkrétní ásany napasovat za každou cenu, tak že v ní sice setrváváme (třeba i za pomoci nějakých pomůcek), ale není pro nás pohodlnou, stane se i náš dech nepohodlným. Například začneme dýchat rychleji, dech se nám nedostačuje, zadržujeme ho. Je to stejné jako když se v našem běžném životě dostaneme do nepříjemné (nepohodlné) situace. Co se stane s naším dechem? Ano, začneme rychle dýchat, začneme popadat dech, máme pocit, že se nemůžeme nadechnout, říkáme „to musím rozdýchat“.  A teprve když se zklidníme i dech se vrátí do normálu.

Pokud je pro nás nějaká praxe náročná, je třeba se k ní postupně propracovat a připravit se na ni a to jak fyzicky tak psychicky. Někdy je to dlouhá cesta, ale vyplatí se nám.

Namasté.

Iveta