Přeskočit na obsah

Dýchejte správně!

Především jste-li jogín začátečník, může vás takové nařízení bez podrobného vysvětlení na lekcích jógy pořádně zmást. Co tím vlastně lektor má na mysli?

Kdysi jsem byla na lekci powerjogy a lektorka se také zmínila o dýchání. „ Musíte správně dýchat – asi takto „Náááádech, výýýýdech“ – a to byla veškerá informace k dýchání. Tak jsem dýchala – nááádech a výýýdech, ale nějak se mi často měnila rychlost dýchání s intenzitou námahy, kterou jsem musela vynaložit na provedení ásan. Neviděla jsem ve spojení dechu a cvičení žádnou souvislost. Trvalo mi poměrně dlouho, než jsem začala chápat to, co je tím dýcháním opravdu myšleno.

Na základě vlastní zkušenosti jsem pak pochopila, že je poměrně těžké cvičit dynamické styly jógy a u toho správně dýchat, nemáte-li vybudovanou požadovanou kondičku. Stejně tak není lehké správně dýchat ve statických polohách, které jsou pro Vás fyzicky náročné.

Začala jsem se tedy učit dýchat odděleně od cvičení. A to doporučuji i Vám, začátečníkům.  Za základ považuji zvládnutí tzv. plného jógového dechu, který je popsán snad v každé jógové literatuře. Pochopíte-li základní princip tohoto dechu, můžete ho pak praktikovat de facto všude (v autobuse, v metru, v kanceláři, v kině, ve frontě u pokladny, při jízdě autem atd.) …. Já to tak dělám.

Během cvičení se zatím zaměřuji více na provedení ásan, snažím se, abych dýchala nosem, dále aby můj dech byl plynulý a abych ho nezadržovala. Ale to jakým dechem dýchám, zatím neřeším.  Zadržování dechu nebo pocit, že se musím nadechnout pusou, se mi děje právě, když je pro mne ásana fyzicky náročná. Pokud toto pocítím, snažím se dech uvolnit, pokud to nejde, hledám méně náročnou pozici s podobným účinkem.

 

Mé doporučení na závěr:

  1. Buďte trpěliví
  2. Trénujte dýchání samostatně
  3. V začátku cvičení dech neřešte

 

Krásný den. Vaše Iveta

 

obrázek: pixmac.cz