Přeskočit na obsah

Jak a proč praktikovat nosní sprchu?

konvicka
Néti konvička

 

Asi mnozí z vás již slyšeli nebo četli, že jóga zahrnuje také očistné techniky, jejichž praktikováním prospíváme našemu tělu. U nás nejsme moc na podobné praktiky zvyklí a většinou se k nějakým očistným technikám dostáváme v momentě, kdy řešíme nějaký zdravotní problém. Pro Indy jsou ale některé z těchto technik stejně standardní jako je čištění zubů.

Některé z těchto jogínských technik vypadají na první pohled nesympaticky, pro někoho možná i nechutně, ale jejich ozdravný účinek pro tělo i mysl je nesporný.

Já dnes přináším návod na jednu z nich – Jala Néti, neboli nosní sprchu.

Tento návod přináším na základě své vlastní zkušenosti a tak, jak jsem k této očistné technice byla vedena svou lektorkou jógy. Není to tedy návod pouze vyčtený z literatury.

Ačkoliv tato technika vypadá na první pohled nezvykle a u některých vyvolává strach nebo odpor, jedná se z mého pohledu o jednoduchou a příjemnou praxi, kterou může zvládnout každý.

Takže v čem očistná technika Jala Néti spočívá – jednoduše řečeno se jedná o prolévání nosu slanou vodou, čímž se čistí nosní kanálky a dutiny.

Co budete potřebovat?

 

  1. Speciální konvičku – prodávají se konvičky z různých materiálů. Já jsem si pořídila plastovou konvičku, která je lehká a nerozbitná a je tedy možné ji jednoduše převážet. Ale můžete si pořídit i pěknou keramickou nebo kovovou.
  2. Sůl – nejvhodnějí je černá, případně mořská, ale lze použít i sůl kuchyňskou
  3. Teplou převařenou vodu – cca. 400-500 ml
  4. Kapesníky – nejlépe papírové

 

Převařenou vodu necháte schladit na příjemnou teplotu těla – to si musíte vyzkoušet jaká teplota pro vás bude příjemná. Někdo má raději teplejší vodu, někdo chladnější.

Do vody rozpustíte sůl – přidávejte po troškách, až docílíte jemné slanosti – voda by měla být slaná asi jako slzy – když dáte soli moc – bude Vás v nose pálit.

Naplníte konvičku slanou vodou.

Před samotným výplachem se vysmrkejte.

Při výplachu volně dýchejte pootevřenými ústy!

Předkloňte se, natočte hlavu mírně doprava a vsuňte hrdlo konvičky do levé nosní dírky (hrdlo musí nosní dírku ucpat) a čekejte. Po chvilce začne voda vytékat pravou nosní dírkou ven. Pokud se tak neděje zkuste upravit náklon hlavy. Takto prolijete cca. 200-250 ml vody. Poté ucpěte rukou nejprve levou dírku a silnými výdechy „vyfrkněte“ vodu ven, stejně uvolněte i levou dírku a vysmrkejte se.

To samé zopakujete na druhou stranu. Vždy začínám levou nosní dírkou.

 

A nyní je důležité smrkat a smrkat a vyfrkávat vodu střídavě z obou nosních dírek ven. Tato fáze je důležitá, aby jste nos a dutiny poctivě vysušili. Můžete vodu i jakoby vyklepávat tím, že se budete předklánět a zase narovnávat. Také pozice psa s hlavou dolů (střechy) pomáhá odstranění vody z nosu a dutin. Proces je důležitý obzvláště v zimě, kdy by se zbytková voda mohla vlivem mrazu v nose velmi ochladit.

 

Benefity:

Tak těch jsem našla opravdu hodně:

  1. Ulevuje při alergiích
  2. Ulevuje při nachlazení
  3. Prevence nachlazení
  4. Prevence astmatu a bronchitidy
  5. Problémy spojené s očima – šeroslepost, bolest očí
  6. Zlepšuje citlivost čichových nervů, pomáhá obnovit ztracený čich
  7. Má jemné účinky na šišinku a hypofýzu, které regulují hormonální systém.To má harmonizující vliv na emoční chování.
  8. Pomáhá zlepšit paměť
  9. Působí proti některým bolestem hlavy – to mne hodně zajímá, trpím totiž na migrény
  10. Posiluje sliznici nosohltanu
  11. Ušní nemoci, zhoršený sluch
  12. Na rozdíl od některých kapek do nosu nevysouší a nedráždí nosní sliznici

 

Omezení:

Jediná omezení, která jsem z různých zdrojů našla je chronické krvácení z nosu, neprůchodnost nosních dírek, akutní zánět dutin nebo akutní zánět středního ucha. Máte-li ale jakékoliv pochybnosti o vhodnosti vzhledem k vašemu zdravotnímu stavu, poraďte se se svým lékařem.

 

Je dobré praktikovat ve sprše, nad umyvadlem nebo venku.

 

Budu ráda, když se podělíte s Vašimi zkušenostmi a hlavně s efektem, který Vám Jala Néti přineslo.

 

Namasté.

Iveta

 

Zde ještě uvádím instruktážní video – je sice v italštině, ale pro demostraci s výše uvedeným popisem by mělo  stačit.

 

zdroje:

http://www.stevenaitchison.co.uk/blog/the-benefits-of-jala-neti/

http://www.zdravi-az.cz/