Jak vyrobit Ghí nebo-li přepuštěné máslo
Chtěla jsem vyzkoušet nějaké recepty z ajurvédské kuchařky, ale zjistila jsem, že mi chybí základní surovina – ghí (ghee) nebo-li přepuštěné máslo. Můžete si ho koupit ve speciálním obchodě nebo si jej celkem jednoduše doma vyrobit.
Vzpomínám si, že přepuštěné máslo kdysi dělala i moje babička. Nevím, zda důvodem pro jeho výrobu a používání v kuchyni byly jeho pozitivní účinky na lidské zdraví, ale určitě tam hrála roli praktická stránka. Ghí je možné dlouhodobě skladovat a to dokonce i při pokojové teplotě, aniž by se zkazilo. Zároveň se zvyšuje jeho přepalovací bod, který je u klasického másla 150-180°C a u přepuštěného másla 200-250°C – což znamená, že se tak rychle nepřipaluje pokud ho použijete např. na smažení. Přepuštěním (někdy se také říká přečištěním) se odpaří z másla voda a oddělí bílkoviny (pěna).
Takto upravené máslo pak získá zcela jiné vlastnosti.
Já jsem své první Ghí připravila takto:
Připravila jsem si máslo a pomůcky, které budu při výrobě potřebovat.
2 x 200 gramové máslo
Hrnec
Lžíci
Kovový cedník
Plátýnko
Sklenici
Hrnek
Máslo jsem nechala v hrnci rozpouštět při středně vysoké teplotě. Když se rozpustilo, trochu jsem zvýšila teplotu až začalo bublat. To už se začala i tvořit pěna, kterou jsem lžící sbírala do hrnku. Teplotu jsem opět snížila, aby se máslo nepřipalovalo a průběžně jsem sbírala pěnu.
Když se pěna přestala tvořit, přelila jsem rozpuštěné máslo přes cedník a plátýnko do sklenice.
Celý proces trval cca. 20 minut.
Jak jsem již psala výše, Ghí má spoustu pozitivních účinků, o kterých možná naše babičky neměly ani zdání. Ajurvéda jich popisuje velmi mnoho a dokonce ghí považuje za elixír života.
Můžete jej využívat v kuchyni na pečení a smažení, dušení zeleniny nebo jako přísadu do různých slaných jídel i moučníků.
Ale také například na potírání kůže a při různých očistných technikách.
A zde jsou již některé konkrétní benefity, které získáte, stane-li se ghí součástí Vaší domácnosti a naučíte-li se ho používat.
– Čistí kanálky v těle
– Posiluje mozek
– Podporuje trávení
– Zvyšuje imunitu
– Zlepšuje zrak
– Podporuje činnost jater
– Posiluje ledviny
– Pročišťuje žlučové cesty a játra
– Omlazuje a regeneruje
– Má hojivé účinky na kůži
– Používá se při masážích
– A mnoho dalších
Namasté.
Iveta
P.S. Zde se můžete podívat na mou výrobu ghí ve fotovideu: Výroba ghí
Inspirace:
foto: Iveta Mutlová