Přeskočit na obsah

Jděte ven a naslouchejte. Koncentrace na ptačí zpěv.

Koncentrace na ptačí zpěv

Mám ráda jaro. A jakmile ho ucítím ve vzduchu a vše se začne zelenat, chodím praktikovat jógu ven. Teplé a slunečné počasí k tomu samo vybízí. Pokud také rádi cvičíte venku nebo to chcete teprve vyzkoušet, tak vám přinášim jeden tip. Výhodou této praxe je, že ji můžete provádět i ve městě v parku nebo na balkóně. Jedinou podmínkou je, aby ve vaší blízkosti byly nějaké keře a stromy, poskytující prostor pro hnízdění ptáků.

Pokud takové místo najdete, posaďte se do pohodlného sedu na zem, na židli nebo na lavičku v parku. Srovnejte páteř. Zavřete si oči a zaposlouchejte se.

Nejprve vnímejte zvuky jako celek, jako by to byl jeden velký šum. Pak ale začněte selektovat. Zkuste rozlišovat jednotlivé zpěvy ptáků. Vždy když nějaký vytřídíte, chvilku jej pozorujte, než přejdete k dalšímu. Takto pokračujte, dokud nezmapujete celý ptačí orchestr.

Kromě ptačího zpěvu vás mohou překvapit i další zvuky. Šum listů, vrzání větví, stromů, vítr a mnoho dalších. My ale naši pozornost budeme stále směřovat k ptačímu zpěvu.

Pokuste se o to, aby se váš sluch stal na tuto chvíli jediným kontaktem s vnějším světem.

Zůstaňte u této koncentrace tak dlouho, jak vám to bude příjemné nebo jak vám čas dovolí.

Přeji vám krásný hudební zážitek.

Namasté. Iveta

P.S. Pokud to máte daleko do lesa, posílám krátký záznam z našeho lesíka k vám domů.