Přeskočit na obsah

Praktikovat jógu aneb řídit se selským rozumem

Hned na prvním setkání kurzu jógy jsme se v úvodu snažili najít co nejvýstižnější definici jógy, tak jak ji chápeme my účastníci semináře pro začátečníky. Formulovali jsme různě složité definice, které pokud možno ukazovali, jak moc jsme duchovně založeni a ve kterých jsme se více méně ztráceli a vůbec jsme jim nerozuměli. Náš učitel ale chtěl slyšet jednoduchou definici, které by porozuměli všichni.

 

Nakonec jsme se společnými silami dobrali k několika jednoduchým definicím, z nichž mi vyplynula zásadní informace – praktikovat jógu znamená řídit se selským rozumem, jít zlatou střední cestou, žít v rovnováze.

 

Co to pro mne v praxi konkrétně znamená ?

 

  1. Cvičení – nebudu přetěžovat své tělo, nebudu cvičit přes bolest, ale ani tak, aby mi cvičení nepřinášelo žádný efekt. Cvičení jednou týdně se sice může zdát jako lepší než nic, ale výrazný efekt mi nepřinese.

Podívám-li se na to selským rozumem, jeví se mi jako logické každodenní cvičení. Také mi dává logiku cvičit (pokud to lze) ráno – tělo se krásně rozhýbe, energie se rozproudí a nastartujeme se do nového dne.

  1. Jídlo – jez do polosyta, pij do polopita. Pokud se najím málo, budu mít hlad a tím větší pokušení budu mít sáhnout po nějakých sladkostech či jiných pochutinách. Pokud se najím naopak hodně, bude mi těžko a nebudu se cítit dobře. Snažím se jíst kvalitní potraviny, které přináší mému tělu nějaký užitek. S pravidelným cvičením jógy jsem tak nějak sma začala vnímat, kdy, kolik a co mám jíst. Z logiky vyplývá (a ajurvéda to potvrzuje), že bychom měli jíst a pít jen pokud máme hlad nebo žízeň. Stejně tak to dělají zvířata v přírodě, případně i domácí zvířata mají-li ke žrádlu přístup 24 hodin ad libitum.
  2. Nákup – jdu-li kupovat cokoliv – jídlem počínaje, oblečením nebo vybavením do domácnosti konče, přemýšlím, zda danou věc opravdu potřebuji. Mám-li tu možnost upřednostním tuzemské výrobky před dovozem, bio kvalitu před chemicky ošetřenými potravinami.
  3. Práce a odpočinek – je opravdu třeba pracovat 12 hodin denně? Zkuste se zamyslet nad efektivitou své práce. Je opravdu všechen čas, který trávím prací efektivně využitý? Já se nyní snažím zaměřit se na produktivitu – na to abych čas vyhrazený pro práci byl využit co nejefektivněji a tím získat více času na odpočinek a koníčky.
  4. Volný čas – jak trávím volný čas? Je opravdu nezbytné sledovat všechny nekonečné seriály, které nám předkládají v televizi? Je nutné trávit hodiny a hodiny na sociálních sítích? Zjišťuji, že opravdu není a že tento čas dokáži pro sebe využít mnohem lépe.

 

 

Pro mne má toto chování logiku a tím je i pro mne jednodušší se těmito principy řídit.

Často hledáme složitosti, tam kde vůbec nejsou.

A přitom často stačí si věci jen jednoduše pojmenovat.

Namasté.