Bez kvalitních základů nejde nestavět….ani praxi jógy
Vždy, když navštívím nějaké knihkupectví, nezapomenu se podívat do regálů s tématem osobního rozvoje a jógy. Vždy jsem překvapená, kolik nových knih pro nás různí autoři připravili. Spousta zajímavých titulů a krásně zpracovaná grafika. Při bližším ohledání ale často zjistím, že se jedná jen o jinak napsané to, co už bylo napsané snad 1000x.
Mám doma mnoho knih o józe, ale ve skutečnosti se vracím pouze k některým. K těm, které mají opravdu hodnotný obsah a předávají něco navíc. Naučila jsem se selektovat a nekupovat knihy naslepo. Pokud mne nějaká kniha osloví, snažím se ji prolistovat a zjistit, zda mi přinese něco, co nevím a zda to, co nevím, mne opravdu zajímá a mohlo by přispět k mé cestě jógy.
Je mi trochu líto laiků, kteří se prostřednictvím knih chtějí vrhnout na jógovou praxi. Málokterá kniha je totiž vhodná pro úplné začátečníky a dokáže je vést krok za krokem k tomu, aby jim jóga opravdu pomáhala.
Sama, čím déle praktikuji jógu a vedu lekce jógy, zjišťuji, že jsou opomíjeny základy. Základy, na kterých může začínající praktikant jógy opravdu stavět. Často se vrhá již do vyšších pater a netuší, že díky chybějícím základům se může celá praxe zcela zbortit a místo očekávané úlevy a štěstí přinést zklamání a bolest. Viz například můj článek o hypemormobilitě.
Bohužel tyto základy ale velmi často nepředávají ani samotní lektoři jógy. Ani já sama jsem jim dříve nevěnovala velkou pozornost. Až svou pravidelnou vlastní praxí jsem zjistila, že mi některé ásany neprospívají, protože bez pevných základů je nemohu správně zaujmout.
Lidé často přicházejí na lekce jógy s vizí toho, že jóga jsou především pěkně vypadající ásany, zároveň mají pocit, že čím krkolomnější, tím účinnější.
Neočekávají jednoduché prostocviky.
Ale právě tyto prostocviky, jak si je sama pro sebe nazývám, mi připadají klíčové. Díky nim stavíme ty základní kameny pro další náročnější fyzickou praxi. A dokud tyto prostocviky nebudeme provádět bezbolestně a s lehkostí, neměli bychom stoupat vzhůru. A to může trvat (s ohledem na četnost a pravidelnost praxí) i několik týdnů či měsíců.
My ale většinou chceme všechno hned. A tak využíváme různé pomůcky, necháváme spoutávat pásky a podkládat bločky, jen abychom se pak nechali vyfotit v té naší vysněné poloze a získali spousty srdíček na instagramovém profilu. Naše tělo pak tak trochu znásilňujeme a nutíme dělat něco, na co není (a pokud potřebujeme bločky a pásky, tak opravdu není) připravené. Neříkám, že občas nějaká pomůcka není ku prospěchu, ale přemýšlejte, kdy a zda je opravdu vhodná.
Mnohem logičtější a bezpečnější je pracovat pouze s tím, jak je naše tělo momentálně nastavené a připravené a krůček po krůčku se připravovat na náročnější cvičení a to jak ve fyzické, tak i v mentální rovině. Především se naučit vnímat své tělo a dech a respektovat své hranice.
Než se tedy vrhnete do světa jógy, uvědomte si, co vlastně chcete.
Naučit se vnímat své tělo a praktikovat tak, abyste z praxe měli co největší prospěch a to především do budoucna?
Nebo je vaším cílem dát si za každou cenu nohu za krk?
Buďte k sobě upřímní, protože pokud chcete sobě a svému tělu opravdu prospět, musíte si uvědomit a přiznat, jak na tom právě teď jste. Nebojte (nebo spíše nestyďte) se začít od základů, buďte na sebe hodní a buďte trpěliví, rozhodně se vám to později zúročí.
Ráda vás povedu na vaší cestě jógou. Navedu vás na cestu, která bude vhodná právě pro vás, s ohledem na vaše možnosti a potřeby. Každý z nás je jiný, jedinečný a proto každý z nás potřebuje jedinečný přístup. Ten poskytuji při individuálních konzultacích, při kterých zjistíme vaše potřeby, nastavíme jasný seměr, vypracujeme individuální jógový plán a dám vám plnou podporu.
Svou osobní konzultaci si můžeme objednat zde: osobní konzultace.
Ať vám vaše jógové praxe krásně plynou.
Namasté. Iveta